דלג לתוכן
אתר זה לא תומך בגרסאות ישנות של אינטרנט אקספלורר
מומלץ להשתמש בדפדפן גוגל כרום או פיירפוקס מוזילה
(או באינטרנט אקספלורר / edge עדכני)

רוני קריין

"החינוך הוא המקצוע הקשה ביותר משום שהוא מאלץ להעביר וללמד את ידיעת האדם העמוקה ביותר, את ידיעת הנפש, אך החינוך הוא גם המקצוע הנאצל ביותר, שכן הוא מטפל ביפה ביותר אשר נוצר: נשמת האדם" (יאנוש קורצ'אק).

קצת על עצמי

יש לי B.A בלימודי א"י וחינוך ו M.A בחינוך אלטרנטיבי.
בשנת 2002 הקמתי וניהלתי את ביה"ס הדמוקרטי "שחף" בשוהם.
בשנת 2004 ריכזתי את החטיבה העליונה בביה"ס הדמוקרטי ע"ש נדב במודיעין.
זה מספר שנים שאני מנחה מורים ותלמידים בבתי ספר בתוכנית "הזדמנויות". זו תוכנית לימודים שפיתחתי העוסקת בטיפוח המודעות החברתית וחיזוק תחושת השייכות של כל תלמיד תוך שיפור האקלים בכיתה ובבית הספר.
את התוכנית העברתי בבתי ספר תיכונים בבת-ים, חולון, פ"ת ובשנים האחרונות בבתי הספר:  רבין וצוקים בשוהם.

סיפורה של קייטנה

מאז ומתמיד אהבתי ילדים וילדים אהבו להיות איתי. כילדה בכיתה ז' פתחתי בביתי את הקייטנה הראשונה שלי עבור 20 מילדי השכונה. אמי הייתה אחראית על קניית הלחמניות והכנת קנקני מיץ פטל ואני הייתי אחראית שלילדים יהיה מעניין וכיף. כבר אז ידעתי מה ילדים אוהבים.

כמי שנהנית ומוצאת עניין בעבודה עם ילדים, הדרכתי והפעלתי ילדים בצעירותי בכל הזדמנות אפשרית: בתנועת נוער, בארגון ימי הולדת ואחרי הצבא נשלחתי ע"י הסוכנות היהודית להדריך במחנות קיץ בארצות הברית ובברית המועצות. בארה"ב נחשפתי והדרכתי לראשונה בקייטנה מטיילת עם בני נוער ממישיגן למערב המדינה. זו הייתה חוויה מרשימה!

האמת, למצוא דברים שילדים אוהבים זה לא ממש קשה: בריכה, לונה פארק, גני שעשועים… רק שאת זה כולם יודעים ולכן בקיץ המקומות האלה צפופים ומלאים בילדים ואז… זה כבר לא כל כך כיף.

"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" (דוקטור סוס)

את התוכנית לקייטנה המטיילת בניתי כך שילדי הקייטנה יהיו בכל יום במקומות שהאחרים לא נמצאים. בחלקם אלו מקומות שהמצאתי עבורם את הפעילות ובחלקם מקומות פופולריים אשר נסגרים לקייטנה המטיילת בלבד.

זה אמנם עולה קצת יותר, אבל זה ממש שווה את זה. גם בקייטנה המטיילת מתרחצים בבריכה (לא הרבה…), אבל כשאנחנו בבריכה, לא ימצא שם אף אחד אחר, פרט למצילים.

ויש גם טיולי טבע – בלי ספק, כיף בלתי רגיל אם יודעים איפה לטייל. כמורת דרך אני בוחרת בכל שנה מסלולי טיול נהדרים לקייטנה: טיול המשלב טבילת רגליים במים רדודים או הליכה בשבילים מוצלים וקרירים.

"השפה היחידה להבנת דברים מסוימים היא חוויה ישירה. יש חוויות שפשוט לא ניתן לתרגם. חייבים לגעת בשביל לדעת" (טום בראון)

במשך השנים, ליקטתי והמצאתי אין ספור הפעלות ומשחקים המותאמים לנסיעה. אני מלמדת נושא זה בקורסים למורי דרך ומלווי קבוצות לחו"ל של משרד התיירות. בקייטנה, אנו דואגים לתעסוקה בזמן הנסיעה: משחקים, חידות, תחרויות וכל זאת על מנת ליהנות מהזמן המשותף ביחד ולהבטיח שכל הילדים ישבו בזמן הנסיעה. אצלנו, הנסיעה באוטובוס היא חלק מהבילוי.

כדי לקיים קייטנה ברמה גבוהה, יש להעסיק אנשי מקצוע. בני נוער מדריכים הם מקסימים ומלאי מרץ ומוטיבציה, אבל למדתי שאין תחליף לאחריות, שיקול הדעת והניסיון של המדריכים שלי, מקצוענים אחד-אחד, שהכיף והמומחיות שלהם זה לעבוד עם ילדים. בכל קבוצה יש תמהיל של מדריכים מבוגרים וצעירים.

שלכם בהנאה,
רוני קריין